письмена

Сіверський вал

Історія української землі настільки давня і насичена подіями, що проявивши уважність, про кожне урочище можна зняти документальний фільм. Більша частина історичної спадщини знищена і забута. Але дякуючи картографам минулого не все втрачено.  Карта 19- го сторіччя Шуберта допомогла врятувати від забуття Пригоризонтну обсерваторію  Безводівка. З позначки на карті починається і це дослідження…

Авторами першого детального великомасштабного атласу Польщі були італійський астроном, геодезист Джованні Антоніо Рицци Занонні, польський картограф, капітан артилерії Францішек Флоріан Чакі та Ян Едерих картограф і математик. 6 аркушів цього атласу зображують територію України.

На польській карті кінця 18 – го сторіччя Рицци Занонні від міста Ніжина аж до річки Десна тягнеться лінія довжиною близько 60 кілометрів і підписана Давній Ров Засипаний. В перекладі на українську мову буде так же само давній засипаний рів. Розберемо ці три слова більш детально.

ДАВНІЙ

Карта складена 250 років тому і для її авторів рів вже був давнім, тобто збудованим не 10 і не 100 років тому. В часи козаччини таким масштабним  будівництвом не займалися. Тактикою козацького війська були маневреність та несподіваність. Тому це може бути творінням часів Київської Русі або навіть, ще давнішим і за словом ДАВНІЙ може стояти 1000 років і більше.

РОВ

Місцевість довкола рову багата на річки , озера і болота, тому потреби в зрошувальному каналі не було. Сам по собі рів як оборонна споруда річ безглузда. Рів утворюється тоді, коли насипають вал. І в сукупності  вони мають найвищу ефективність  для стримування нападника. Ця оборонна лінія могла бути кордоном між князівствами або перешкодою на шляху небажаних гостей з півдня та сходу.

ЗАСИПАНИЙ

Засипати рів могли  у випадку поразки сторони, яка його захищала за умовами мирного договору. Неодноразово в історії були факти , коли переможець наказував розібрати фортеці до каменя, щоб при потребі, наступного разу було легше атакувати.

Карта Занонні не є дуже точною і на ній позначені лише населені пункти, фортеці, річки та основні дороги, тобто великі та важливі об’єкти і серед них Давній Рів Засипаний. Тобто він був таких розмірів, що заслуговував бути нанесеним на карту, як об’єкт стратегічного значення.

Відомі всім Змієві вали поблизу Василькова, Ходосівки та Обухова Занонні позначив такою ж лінією, але не підписав їх.

В прадавні часи між Ніжином та річкою Десна було багато боліт, озер та заплав річок Остер і Смолянка. Зараз вони осушені, а в давнину були нездоланними перешкодами на шляху мандрівників, купців та завойовників. Стародавні дороги проходили по вододілах та підвищеннях суходолу. Тому давній вал  з ровом, який я шукаю, повинен був обмежувати транспортне сполучення на ділянках суходолу, які не підтоплюються впродовж року. Я виділив такі місця на карті в районі ймовірного пролягання давнього рову, щоб скласти маршрут пошуків. Це села Плоске, Гальчин та Олішевка.

Картограф провів лінію валу від міста Ніжин північніше сучасних сіл Плоске (Pluska)  та Мрин (Muryni). Потім проходить поблизу невідомих нині населених пунктів Golinsk, Rozdenice, Stagolow. Далі лінія проходить набагато північніше села Хрещате (Kretasloe) і повз село Гальчин (Galtyna). Потім лінія пролягає між селами Олішевка (Alexjewfka) та Красне (Krasnaya) і південніше села Ладинка (Ladinka).

Видимих ознак валу або глибокого рову, в районі зазначених вище населених пунктів, немає. І лише на полі біля Олешівки на супутниковому знімку можна розгледіти аномалії грунту, які виявилися залишком валу. Ширина траси 25 метрів, довжина ділянки 2500 метрів.

Директор центру археології Києва Михайло Сагайдак в студентські часи брав участь у пошуках зруйнованих ділянок Змієвих валів. Він зазначив, що на полях, де проходив вал, залишається смуга, яка проявляється на сходах озимини. Справа в тому, що на лінії валу інша вологість  грунту  і тому паростки більш насиченого кольору.

 

Ця ділянка валу закінчується біля місця, де річка Смолянка робить петлю, утворюючи півострів площею до 8 га. Із стратегічної точки зору це ідеальне місце для облаштування городища або фортеці, яка захищена природньою перешкодою з усіх боків. Якщо в ході подальших досліджень буде виявлено існування городища в кінці валу, це пояснить його розміщення та допоможе датувати його і знайти відповідь на питання хто його побудував.

Автор:

Griandr Tarnovski

Griandr Tarnovski

© Посилання на www.bezvodovka.com обов'язкове.